Ako je zub slomljen ili oštećen, vaš stomatolog će ga pokušati porpaviti punjenjem, krunom ili drugim tretmanom. Ali kad postoji preveliko oštećenje na zubu koje treba popraviti, zub se mora izvući – ili ukloniti – iz čašice u kosti.
Postoje dva tipa ekstrakcija:
Ukoliko je kanal korena u prošlosti lečen i postane ponovo inficiran, to je često zbog problema u blizini vrha korena. U mnogim slučajevima, drugi tretman kanala korena razmatra se pre apikotomije. Uz napretke u tehnologiji, stomatolozi često mogu otkriti druge kanale koji nisu adekvatno tretirani. U tom slučaju, možda će moći ukloniti infekciju čisteći drugi kanal korena koji je ostao neobrađen tokom prošle intervencije. To će izbeći potrebu za apikotomijom.
Apikotomija se obavlja tek nakon što je zub imao barem jedan postupak lečenja kanala korena, a ponovna obrada nije bila uspešna ili nije moguća. Na primer, ponovna obrada često nije dobra opcija kada zub ima krunu ili je deo mosta. Ponovna obrada kanala korena zahtevala bi rezanje kroz krunu ili most. To bi moglo uništiti ili oslabiti krunu ili most. Apikotomija se često razmatra u ovakvoj situaciji.
Apikotomija nije isto što i resekcija korena. U resekciji korena uklanja se ceo koren, a ne samo vrh.
Zubni implanti su metalni kočići koji su hirurški postavljeni u kost ispod vaših desni. Kada se postave, oni omogućavaju postavljanje protetskih radova na njih.
Zbog toga što se implanti spoje sa vilicom, oni pružaju stabilnu podršku za veštačke zube. Proteze i mostovi montirani na implantima ne klize i ne pomeraju se u ustima – što je posebno važno kada se jede i govori. Ovo pomaže da proteze i mostovi – kao i pojedinačne krune postavljene preko implanata – odaju prirodniji osećaj od konvencionalnih mostova i proteza.
Copyright © Maleš Dent 2017. All rights reserved.