Godinama se zub sa obolelom ili oštećenom pulpom vadio. Danas, endodoncija nam je omogućila spašavanje zuba koji bi završili vadjenjem.
Najčešći uzroci oštećenja ili nekroze pulpe su:
⦁ Naprsnuće zuba
⦁ Duboki karijes
⦁ Povreda zuba
Ukoliko zaražena ili mrtva pulpa ostane netretirana, gnojni sadržaj iz zuba se prenosi u područje vilice gde je zub smešten, formirajući apsces. Apsces uništava kost vilice i izaziva bol.
Lečenje kanala korena zuba se sastoji od nekoliko koraka koji se odvijaju u nekoliko stomatoloških poseta, u zavisnosti od situacije. Ti koraci su:
⦁ Zub se otvara i pravi se adekvatan pristup.
⦁ Nakon što je obolela pulpa uklonjena, komora pulpe i kanali korena su očiščeni.
⦁ Ukoliko je potrebno više od jedne posete, privremenim zatvaračem se zatvara zub da bi štitio zub do sledeće posete.
⦁ Privremeni zatvarač se uklanja a komora pulpe i kanali korena zuba se definitivno pune. Koničan, gumast materijal zvan gutaperka se ubacuje u svaki od kanala i često se zatvara cementom. Ponekad se u kanale stavlja fiberglas ili metalni kočić zbog strukturalne podrške.
⦁ U završnom koraku, kruna se stavlja preko zuba i vraća prirodan oblik i izgled zuba. Ukoliko je zub previše oštećen pre postavljanja krunice potrebno je napraviti i ugraditi livenu nadogradnju.
Uz dobro održavanje nege usta i zuba ovako lečen zub vam može koristiti ceo zivot. I ovakav zub može biti zahvaćen karijesom, ali bi dobra oralna higijena i redovni stomatološki pregledi trebali da spreče dalje probleme.
Pošto pulpa više ne održava zub živim, endodonski lečen zub moze postati krt i sklon lomljenju. Ovo je važna činjenica koju treba uzeti u obzir prilikom odlučivanja da li je zubu potrebnija krunica ili ispun nakon lečenja kanala korena.
Copyright © Maleš Dent 2017. All rights reserved.